Call of Duty në probleme e sipër

Call of Duty: Warzone, Battle Royale i fundit që madhe që ka dal në treg, ka disa të meta, por edhe shumë avantazhe. Për shembull, crossplay është i mirë: një tipar i kërkuar nga lojtarët për pothuajse çdo titull në internet. Por problemet e kësaj te fundit janë me të vertetë shumë

Lojtarët, në të vërtetë, nuk duket se janë të kënaqur me mënyrën se si funksionon crossplay i Call of Duty: Warzone, i cili do të paraqiste disa probleme; mbi të gjitha pamundësia për tu aktivizuar ose çaktivizuar lirshëm nga Xbox One. Tani, normalisht kjo veçori u lejon lojtarëve nga PlayStation 4, Xbox One dhe së fundi PC të ndajnë lojërat e tyre, të gjitha brenda të njëjtës lobi dhe në të njëjtën hartë të lojës.

Problemi është bërë edhe më i mprehtë për shkak të pranisë së cheaterave në PC, përveç atyre që përdorin kontrolluesin (gjithnjë nga PC) për të marrë avantazhe falë shinjestrës të asistuar (një histori e vjetër që vazhdon të diskutohet edhe në Fortnite battle royale) .

Lista e lojërave më të pasura për 2020

Sipas renditjes mujore të SuperData League of Legends, FIFA 20 dhe PUBG ishin lojërat që fituan më së shumti në të gjithë botën gjatë muajit maj 2020. Të ardhurat totale janë 10.2 miliardë dollarë. Ata ranë 3% nga muaji i kaluar, i cili megjithatë kishte vendosur një rekord të gjithanshëm prej 10.5 miliardë dollarë.

Kjo rënie është për shkak të tregut të konzollave që kontraktohet me 27% për shkak të më pak daljeve me peshë. Një rritje prej 3% në tregun mobile ka kompensuar këtë kolaps. Në krahasim me një vit më parë, maji i vitit 2020 pa që tregu u rrit me 14%, me tregun e PC-ve që u rrit me 8%, tregu mobile me 14% dhe tregun e konzollës me 23%.

Ndër lojërat që kanë fituar më shumë janë League of Legends, Dungeon Fighters Online dhe CrossfireX në PC. Counter-Strike: Global Offensive kanë rënë ndjeshëm për shkak të lëshimit të Valorant.

FIFA 20, GTA V dhe Crossing Animal: Sidoqoftë, New Horizon janë ata që kanë fituar më shumë në konsolla. Minecraft Dungeons, lëshimi më i madh i muajit, tërhoqi 1.8 milion lojtarë, por modeli i tij ekonomik nuk e lejoi që të fitonte më së miri këtë nga ky sukses.

Versioni kinez i PUBG Mobile i quajtur Pacekeeper Elite, Honor of Kings dhe Roblox janë lojërat që kanë fituar më së shumti në celular. Pokemon GO ndaloi në vendin e 4-të falë një rritje 60% të fitimeve, rezultat i një përzierje midis një ristrukturimi inteligjent të lojës për të përmbushur nevojat e pandemisë dhe motit të mirë.

MiBand 5 do të kushtojë më pak se versioni i kaluar

Mi Band 5 i Xiaomi u njoftua dje në Kinë, por tani ajo po përgatitet të bjerë zyrtarisht në tregun ndërkombëtar. Lançimi global pritet brenda një muaji, të paktën siç sugjerohet nga e njëjta kompani në një postim në llogarinë zyrtare në Twitter.

Xiaomi nuk ka dhënë ende një datë të saktë, por kohët e fillimit ende duket se korrespondojnë me atë që ndodhi një vit më parë me modelin e vjetër, të vënë në dispozicion në europe nga fundi i qershorit.

Lançimi në tregun ndërkombëtar duhet të shërbejë gjithashtu për të sqaruar disa aspekte në lidhje me funksionalitetin e smartband-it të mirënjohur. Në javët para fillimit, në fakt, u fol jo vetëm për mbështetjen e lidhjes NFC, por edhe për integrimin me ndihmësin dixhital Amazon Alexa dhe mundësinë e matjes së nivelit të ngopjes së oksigjenit në gjak (SpO2).

Këto karakteristika nuk u përmendën gjatë ngjarjes kineze, dhe hipoteza është se Xiaomi mund të përdorë ngjarjen ndërkombëtare për ta nxjerrë në pah atë dhe të sigurojë më shumë detaje në fletën e plotë teknike të produktit.

Versioni Evropian i Mi Band 5 ende nuk është bërë zyrtar, por zbulime interesante në këtë drejtim jepen nga një zbulues mjaft i njohur. Sudhanshu pretendon se çmimi do të jetë 39,99 euro – pra 5 euro më shumë sesa çmimi i lançimit i Mi Band 4. I njëjti burim thotë se – sipas informacionit që disponon – versioni Evropian nuk do të ofrojë mbështetje për Lidhshmëri NFC.

Jaguar është gati për makinën e re

Jaguar ka regjistruar markën tregtare “Jaguar EV-Type”, lajm që forcon hipotezën se makina tjetër sportive e prodhuesit britanik mund të jetë elektrike. Zbulimi është për shkak të AutoCar i cili nënvizon se si kompania po mendon me të vërtetë zhvillimin e një makine sportive me bateri. Emri i zgjedhur duket se është një referencë për makinën e famshme sportive Jaguar E-Type të viteve ’60 dhe ’70.

Për momentin nuk ka ende asgjë të sigurt dhe burimi raporton se gjithçka do të varet nga vendimi për të shndërruar F-Type në një model elektrik 100%. Marka britanike beson shumë në lëvizjen elektrike dhe ka disa projekte në tryezë në lidhje me këtë. Një makinë sportive me bateri do të ishte sigurisht një ide interesante por pengesa e vërtetë mund të ishte ekonomike. Zhvillimi i një modeli të tillë kërkon investime të mëdha. Me vështirësitë ekonomike të sektorit të automjeteve pas bllokimit, sigurisht që është faktor që duhet marrë në konsideratë.

Sidoqoftë, kjo pengesë mund të tejkalohet, të paktën pjesërisht, nëse Jaguar vendos të zgjerojë bashkëpunimin e tij me BMW. Pavarësisht nga ajo që do të ndodhë, e ardhmja e re F-Type do të arrijë vetëm brenda dy viteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *