Dy talentet e kombëtares shqiptare Herolind SHala dhe Milot Rashica gjejnë rrugën e rrjetës me skuadrat e tyre ne kampionatet e Çekisë dhe Holandës. Mesfushori Slovan Liberec ne Ceki ka bere gjithçka vete dhe me dopieten e shënuar ka dhëne tre pike te çmuara per skuadrën e tij. Ne ndeshjen kundër Jihlaves tre piket ishin te domosdoshme per luftën  e sigurimit te nje vendi ne kupat e Europes sezonin e ardhshëm. Shala ka goditur dy here kundërshtaret brenda 10 minutave ne pjesën e pare dhe ka bere gjithçka me te lehte per skuadrën e tij. Ne minutën e 34 ka shënuar nga jashtë zonës me nje goditje te kalibruar, pasi ka marshuar drejt portës kundërshtare prej mesit te fushës, duke dribluar katër lojtare miq. Vetëm dhjete minuta me pas është serish Herolind Shala qe hyn brenda zonës dhe me te majtën e kalon topin poshtë këmbeve te portierit mik. Shala është ngjitur ne kuotën e 6 golave ketë sezon. Ndërkohe golin e 8 sezonal e ka festuar Milot Rashica me Vitesen e tij,  por skuadra ka humbur dy pike te vlefshme ne luftën per nje vend ne plejoff ne kampionatin holandez. Kjo sepse kundër Herakles Almelo nuk ka mjaftuar goli i Rashices per te marre tre pike, por ne fund është mbyllur ne barazim 1-1. Ndërsa ne SHBA Shkëlzen Gashi i është gëzuar fitores kundër nju Jork Red Bull 2-1, por personalisht nuk ka qene me fat. Goli i fitores per Kolorado Rapids ka ardhur pikërisht nga Dominik Baxhi  futbollisti qe zëvendësoi Gashin ne minute e 65. Gjithsesi skuadra është ne vendin e trete me 13 pike ne konferencën e perëndimit.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *