6 shpërthime në seri kanë shënuar një kasaphanë të vërtete në Sri Lanka të shtunën, në mbrëmjen e kremtimit të Pashkëve Katolike.

Të paktën 160 besimtarë e turiste kanë gjetur vdekjen pas sulmeve terroriste me bomba që janë shënuar në disa kisha e hotele në kryeqytetin Colomba dhe zona të tjerë të vendit.

Sipas mediave lokale janë më shumë se 500 të plagosurit, një pjesë e të cilëve në gjëndje të rëndë. Autoritetet bëjnë të ditur se të paktën 2 nga sulmet në kisha janë bërë nga kamikazë.

Një nga kishat e goditura ishte në kryeqytet ndërsa dy të tjerat në qytete me mazhorancë katolike në Negomba dhe Batticaloa.

Ndërkohe tre hotelet e shënjestruara ku janë vrarë të paktën 35 turiste te huaj ndodhen në kryeqytet.

Sulmet në fakt ishin të paralajmëruara pasi në datën 11 prill drejtori I përgjithshëm I policisë së shtetit kishte deklaruar se kishte të dhëna nga shërbimet secrete se në vend po përgatiteshin sulme terroriste.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *