Presidenti Ilir Meta sulmoi indirekt qeverinë socialiste. Përmes një postimi në “Facebook”, Meta kujtoi 45-vjetorin e nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit.

Sipas Metës, parimet e këtij akti janë të rëndësishme edhe sot sepse liritë themelore po kërcënohen nga qeveritë autoritare.

“Parimet e Aktit Final janë po aq të rëndësishme edhe sot, veçanërisht në kushtet kur parimet demokratike dhe liritë themelore në shumë vende të hapësirës së OSBE-së, kërcënohen nga qeverisje që shfaqin tendenca autoritare që nuk i shërbejnë interesave të qytetarëve. Ky jubile i rëndësishëm, duhet të na bëjë më të ndërgjegjshëm se, liritë dhe të drejtat e njeriut nuk mund të merren si të mirëqëna e të paprekshme. Për mbrojtjen të tyre duhen përpjekje e vigjilencë e përhershme.

Meta theksoi se duke qenë se vendi ynë është në krye të OSBE, ka për detyrë të forcojë demokracinë, sundimin e ligjit e të zhvillojë zgjedhje të lira.

One thought on “Meta: Liritë themelore po kërcënohen nga qeverisje me tendencë autoritare

  1. Shikoj fjalen Jubile Gjate Komunizmit mesove dhe ua trashegove disa te rinjve fjalem Jubile se degjoj sot ne asnje vend apo News .Vetem nga goja yte e nje Kripto/Komunisti qe ska harruar asnje presje nga e kaluara qe i krijoi Kombit dhe Popullit Ti erdhe me katapulte dhe ja sot mbasi nderrove emra partish or emra personal ,gjendesh ne mes batakut qe ste afrojne me dhe ste degjojne me Ke bere shume levizje dinake duke mbrojtur Kushtetuten e sotme se e djeshmja te lejoi te mashtroje ,denigroje e te Vidhja me pa turpesi madje zanati i Krahines Koke lash e koke mora Ke dale pa lagur dhe mundohesh te mbrosh disa gjera dhe ligje qe Populli vete duhet te ngrihet dhe ti mbroje Kur i mbron ti o Mavi ,luaj nga vendi nese ke gjak Shqipetari ,KU SI FALLSIFIKATOR DHE AI QE ISHE DUKE I SHKELUR ME DY KEMBE ,SOT PER CUDI SI NJE KAMELEON KERKON TI MBROSH DUKE U PERDREDHUR PARA POPULLIT SI KARAPUTANE QE ESHTE NE MOMENTIN E HISTERISE QE NEVERITE KOMBIN SHQIPETAR .POPULLI a kuptuar gjithcka se kush ishin e jane Breke -qelburit qe erdhen nga hici dhe sot u thone popullin (hajde baba na trego arat) Me Vila marramendeshe ,me Floririn e Krrabes DHE SERISH DEGJOJME NJE BANDIT XHUXH SE KUSHTETUTA DHE TE DREJTAT E POPULLIT NUK NEPERKEMBEN DHE ULET NE GJUNJE KARAPUSHTI I SHQIPETAREVE DUKE LEVIZUR DUART DUKE BERE SIGLEN E SHQIPONJES .Une skam pare dhe degjuar kesisoj Morrash qe ti shiten Popullit si Blete

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *