Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi reagoi pas vendimit të Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve për të mos pranuar kërkesat e opozitës për të marrë informacione shtesë për pretendimet e ngritura nga ajo për zgjedhjet.

 

Në rrjetet sociale, Bardhi tha se me këtë vendim, KAS tregoi se është në shërbim të Edi Ramës.

 

“Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ u mohoi sot shqiptarëve transparencën për masakrën zgjedhore të 25 Prillit. 3 anëtarët e zgjedhur nga PS refuzuan, në mënyrë të paligjshme, pa asnjë argument të marrin nga institucionet shtetërore provat që faktojnë se PS përdori burimet shtetërore dhe kriminale për deformimin e vullnetit të zgjedhësve. Duke refuzuar të marrë dhe administrojë informacionin zyrtar për punësimet masive të paligjshme, përdorimin e personave me rekorde kriminale për blerjen e votave, dhënien e paligjshme të lejeve të legalizimit apo favoreve të tjera shtetërore në këmbim të votave, KAS bëhet palë me pushtetin për blerjen e zgjedhjeve. Ky është një akt i përsëritur, kur  shërbëtorët e Ramës u heqin shqiptarëve të drejtën për një proces të ndershëm zgjedhor. Me vendimin për fletën e ndërlikuar të votimit, për shkak të të cilit vota e 83 mijë qytetarëve u bë e pavlefshme, KAS faktohet si bashkëautor i masakrës elektorale të 25 Prillit.”

 

Numri dy i PD paralajmëroi se drejtësia për 25 prillin do të bëhet me çdo kusht.

 

“Edi Rama mund ta pengojë tani, por nuk ka forcë ta ndalojë transparencën për masakrën zgjedhore. Transparenca dhe drejtësia për 25 Prillin do të bëhet e plotë, do apo nuk do Rama dhe veglat e tij në KAS.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *