Moti i keq ka paralizuar Italinë, por më e rëndë situata paraqitet në Venecia.

Shirat e dendur kanë sjellë përmbytjen e qytetit, ndërsa lartësia e ujit arriti në 187 cm, më e larta në histori pas rekordit 194 cm të regjistruar në vitin 1966.

Ndërkohë stuhitë I morën jetën 2 personave në ishullin Pellestrina. Një I moshuar 78 vjeçar po përpiqej të rregullonte kabinën elektrike në shtëpinë e tij të përmbytur. Në ndihmë I ka ardhur edhe një I afërm, por fatkeqësit të dy u gjetën të vdekur.

 

 

Kryeministri Italian Giuseppe Conte do të udhëtojë drejt Venecias pasditen e kësaj të mërkure. Ndërsa presidenti I vendit Sergio Mattarella zhvilloi një bisedë telefonike me kryebashkiakun e qytetit për masat urgjente.

Me anë të një postimi në Tëitter, kryabashkiaku Luigi Brugnaro, tha se “Italia është e gjunjëzuar”.

Përmbytjet kanë shkaktuar dëme të mëdha në Venecia, përfshirë edhe qëndrat kulturore si Bazilika “San Marco” dhe Teatri “La Fenice”. Rrugët e lashta janë mbuluar nga uji dhe balta.

 

 

Autoritetet kanë njoftuar pezullimin e mësimit, e po ashtu edhe transporti publik.

 

Zjarrëfikësit raportuan se u kanë ardhur në ndihmë më shumë se 200 familjeve, ndërsa vetëm këtë të mërkurë kanë shqyrtuar 120 thirrje për ndihmë.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *