Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) ka theksuar se ka transferuar një nga dy avionët F-35 të dedikuara për Turqinë në Bazën Ajrore ‘Luke’ në Arizona.

 

Zëdhënësi i Pentagonit Eric Pahon në një prononcim për AA, është shprehur se “një avion tjetër do të dërgohet nesër”. Ndër të tjera ai ka thënë se shqetësimet e SHBA-së lidhur me blerjen e Turqisë të sistemit raketor S-400 nga Rusia. Lidhur me trajnimin e pilotëve turq në bazën e Arizonës, Pahon tha se ende nuk ka ndonjë ndryshim dhe se “trajnimet do të vazhdojnë”.

 

Dy F-35 të dorëzuara tashmë Turqisë gjenden aktualisht në Bazën Ajrore Luke në Arizona, ku pilotët janë duke u trajnuar. Avionët janë caktuar të transferohen në Turqi në muajin nëntor.

 

Një zëdhënës tjetër i Pentagonit tha se pilotët turq do të vazhdojnë trajnimin mbi F-35 në Arizona, pavarësisht vendimit të Pentagonit për të pezulluar dorëzimin e pjesëve. Turqia u bë pjesë e Programit të Përbashkët Luftarak F-35 në vitin 2002 dhe ka investuar më shumë se 1,25 miliardë dollarë. Ajo gjithashtu prodhon pjesë të ndryshme të avionëve për të gjitha variantet e F-35 dhe konsumatorët.

 

Vendimi i Turqisë për të blerë sistemin rus S-400 ka çuar në tensione me Ëashingtonin, i cili në fillim të javës pezulloi ofrimin e pjesëve dhe shërbimeve të nevojshme për Turqinë për pranimin e avionëve luftarakë F-35.

 

Zyrtarët amerikanë kanë sugjeruar që Turqia duhet të blejë sistemin raketor amerikan Patriot në vend të sistemit rus S-400, duke argumentuar se ai nuk përputhet me sistemet e NATO-s dhe ekspozon avionin F-35 ndaj mashtrimeve të mundshme ruse, duke përfshirë përpjekjet e fshehta për të marrë informacione kritike mbi avionin, që më pas mund të përcillen në Rusi. Në përgjigje të pozicionit të SHBA-së se sistemi raketor S-400 është i papajtueshëm me pajisjet ushtarake të NATO-s, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dje tha se sistemi do të shërbejë vetëm për përdorim të Turqisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *