Të paktën 70 persona kanë vdekur ose janë zhdukur në ujrat e detit mesdhe pas mbytjes së dy anijeve me emigrantën në 24 orët e fundit.

51 persona u shpëtuan por 11 të tjerë u gjetën të mbytur në pjesën e poshtme të një anijeje në afërsi të ishullit lampeduza në Itali. Një tjetër humbi jetën pasi mbërriti në breg.

Ndërsa rreth 60 persona rezultojnë të zhdukur pas mbytjes së një tjetër  anije rreth 100 milje larg brigjeve italiane. 26 prej tyre raportohet të jenë fëmijë, pjesa më e madhe pa mbushur ende një vjeç.

Agjencitë e OKB kanë bërë të ditur se anijet ishin nisur nga Libia me emigrantë nga Siria Egjipti Pakistani dhe Bangladeshi.

Që prej vitit 2014, janë më shumë se 23 mijë emigrant që kanë humbur jetën ose janë zhdukur në përpjekje për të mbërritur në kontinentin europian./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *