Ditën e sotme është mbledhur Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit.

Kryetari i këtij Komisioni është Enkelejd Alibeaj i cili bëri me dije se fillimisht duhet të bëhet konstituimi i komisionit. Gazment Bardhi tha se një anëtar i maxhorancës, duhet të largohet, pasi komisioni duhet të ketë jo më shumë se 15 anëtarë.

“Ka një problem në përbërjen e komisionit sepse janë 16 anëtarë, komisioni nuk duhet të ketë më shumë se 15 anëtarë. Neni 11 i ligjit përcakton se çfarë përmban mbledhja e parë e komisionit hetimor. Kryetari ka detyrimin të prezantojë të dhëna paraprake dhe të deklarojë të hapur hetimit.për të shkuar te kjo pikë e deklarimit nga ana e kryetarit, komisioni do të duhet të ketë miratuar edhe rregulloren. Rregullorja është standarde,” u shpreh ai.

Përbërja e komisionit:

Enkelejd Alibeaj, PD, kryetar
Toni Gogu, PS, nënktryetar

Anëtarët nga Partia Socialiste:
Klotiloda Bushka
Blerina Gjylameti
Arora Mara
Klevis Xhoxhi
Nasip Naço
Petro Koçi
Bardhyl Kollçaku

Anëtarët nga Partia Demokratike:
Gazment Bardhi
Oerd Bylykbashi
Ferdinad Xhaferraj
Ervin salianji
Kreshnik Collaku
Anëtari i pavarur:
Petrit Vasili

Zëvendësues nga PS:
Xhemal Qefalia
Etjen Xhafaj
Zëvendësues nga PD:
Arbi Agalliu
Lindita Metaliaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *