Për ditën e sotme, vendi do të ketë mot kryesisht të kthjellët me vranësira kalimtare gjatë mesditës në zonat malore. Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim 1 deri 8 m/sek, dhe përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era mbetet  me  shpejtësi deri në 12m/s, kryesisht përgjatë detit Jon. Valëzimi në dete  do të jetë i forcës 2 deri në 3 ballë. Temperaturat parashikohen me 6 deri në 30 gradë celcius në orët e mesditës.

 

Gadishulli i Ballkanit, përgjithësisht, do të ndikohet nga masa ajrore të qendrueshme. Moti do të jetë i kthjellët përgjatë pjesës perëndimore të Ballkanit. Në lindje e e juglindje, vranësirat do të jenë kalimtare.

 

Sa i përket kontinentit europian, në pjesën lindore të tij, moti do të ndikohet nga kalime frontale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *