Presidenti turk Erdogan ka sulmuar sërish Shtetet e Bashkuara, duke thëne se i kane dhëne mbështetje luftëtarëve kurdë në Siri. Në një fjalim të ashpër drejtuar guvernatorëve rajonalë në Ankara, Erdogan akuzoi Uashingtonin se po i jep armë falas një organizate terroriste.

 

Ai tha se SHBA-të po dërgojnë 3.500 kamionë me armë në Siri dhe se ato po përdoren për të rrethuar Turqinë. SHBA e Turqia po përballen ashpër prej një jave, pas arrestimit të një nëpunësi të konsullatës amerikane.

 

 

Posted Under:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *