“Vladimir Putin vazhdon të mashtrojë kombin e tij dhe përpiqet të vazhdojë të mashtrojë publikun ndërkombëtar, nëse është ende dikush që e dëgjon atë”, vuri në dukje përfaqësuesi i Komisionit Evropian për Punët e Jashtme Peter Stano kur u pyet për fjalimin e presidentit rus dhe kërcënimet për përdorimin e armëve bërthamore.

Ai vuri në dukje se fjalimi i Putinit është pjesë e kandidimit të Putinit për rizgjedhje, si dhe një tjetër nga shumë shembuj të përpjekjeve të tij për të mohuar përgjegjësinë për luftën që filloi në Ukrainë.

Lexo edhe :

Related Posts

“Ishte një mundësi tjetër për të që të përhapte gënjeshtrat e njohura”, theksoi Peter Stano, duke nënvizuar se ai filloi luftën kundër Ukrainës, ai është përgjegjës për të gjitha pasojat, brenda Rusisë, rajonale në Ukrainë, por edhe në botë.

Më herët, Vladimir Putin, mbajti fjalimin e tij vjetor për gjendjen e kombit në parlamentin rus pas vdekjes së Alexei Navalny, për të cilin vendet perëndimore fajësojnë Kremlinin. Putin e filloi fjalimin e tij në orën 12:13 me orën lokale. Në të, ai përshkroi strategjinë e politikës ruse për vitet në vijim, rreth dy javë para zgjedhjeve presidenciale ku pritet gjerësisht të rizgjedhet, duke qëndruar në Kremlin deri në vitin 2030. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *