Koreja e Veriut të premten kreu një provë të një rakete dhe një testim të një rakete të re kundërajrore, siç raportohet sot nga Agjencia e Lajmeve të Koresë së Veriut (KCNA).

Sipas të njëjtit burim, të premten pasdite pati një test fuqie të një koke të madhe luftarake, të projektuar për një raketë strategjike lundrimi “Hwasal-1 Ra-3”, si dhe një lëshim provë të një lloji të ri rakete anti-ajrore “Pyolji-1-2”.

Raketa strategjike e Koresë së Veriut besohet të jetë projektuar për të mbajtur një kokë bërthamore.

Nuk ka pasur asnjë raport deri më tani nga Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara në lidhje me testet specifike. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *