Koreja e Veriut po ndërton një mur në disa vende pranë kufirit të saj me Korenë e Jugut, kanë zbuluar së fundmi imazhet satelitore.

Imazhet e analizuara nga BBC Verify tregojnë gjithashtu se toka brenda Zonës së Çmilitarizuar (DMZ) është pastruar, gjë që ekspertët thonë se mund të jetë një shkelje e armëpushimit të gjatë me Korenë e Jugut.

DMZ është një zonë tampon 4 km (2.5 milje) e gjerë midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, të cilët janë ende teknikisht në luftë duke mos nënshkruar kurrë një traktat paqeje. DMZ është e ndarë në dysh, me secilën anë të kontrolluar nga kombet përkatëse.

Ky aktivitet i fundit është “i pazakontë”, sipas ekspertëve, dhe vjen në një kohë kur tensionet mes dy vendeve janë rritur.

“Në këtë pikë, ne vetëm mund të spekulojmë se Koreja e Veriut po kërkon të forcojë praninë e saj ushtarake dhe fortifikimet përgjatë kufirit”, thotë korrespondenti Shreyas Reddy.

BBC Verify mori disa imazhe satelitore me rezolucion të lartë të një shtrirjeje 7 km të kufirit si pjesë e një projekti për të parë ndryshimet që Koreja e Veriut po bënte në zonë.

Këto imazhe tregojnë të paktën tre seksione ku janë ngritur barriera pranë DMZ, duke mbuluar një total prej rreth 1 km afër skajit lindor të kufirit.

Data e saktë e fillimit të ndërtimit është e paqartë për shkak të mungesës së imazheve të mëparshme me rezolucion të lartë në zonë. Megjithatë, këto struktura nuk ishin të dukshme në një imazh të kapur në nëntor 2023.

Ekzistojnë gjithashtu dëshmi të pastrimit të tokës brenda anës së Koresë së Veriut të DMZ.

Një zyrtar nga Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) tha në një intervistë të kohëve të fundit se ushtria kishte identifikuar aktivitete të vazhdueshme në lidhje me “përforcimin e rrugëve taktike, vendosjen e minave dhe pastrimin e tokave djerrinë”.

“Pastrimi i tokës mund të synohet si për aspektet ushtarake ashtu edhe për ato joushtarake”, thotë Prof Kil Joo Ban, profesor i sigurisë ndërkombëtare në Universitetin e Koresë.

“Ai lejon që postet e vëzhgimit të vendosen lehtësisht,” thotë ai “që Koreja e Veriut të monitorojë aktivitetet ushtarake në Korenë e Jugut” dhe të dallojë “dezertorët që përpiqen të kalojnë kufirin për në Korenë e Jugut”.

Lufta Koreane përfundoi në vitin 1953 me një armëpushim, në të cilin të dyja palët u zotuan të mos “ekzekutonin asnjë akt armiqësor brenda, nga ose kundër zonës së demilitarizuar”. Por nuk kishte një zgjidhje përfundimtare të paqes.

Ndërsa ribashkimi është dukur i pamundur për vite me radhë, ky ka qenë gjithmonë qëllimi i deklaruar i liderëve të Koresë së Veriut deri në fillim të vitit 2024, kur Kim Jong Un njoftoi se vendi i tij nuk do ta ndiqte më atë ambicie.

Që atëherë, Veriu ka filluar të heqë simbolet që përfaqësojnë unitetin e dy vendeve, të tilla si prishja e monumenteve dhe fshirja e referencave për ribashkim në faqet e internetit të qeverisë./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *