Policia Rrugore vijon kontrollet në të gjitha akset rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

 

Gjatë 24 orëve të fundit, janë arrestuar 14 drejtues mjetesh, ndërsa janë pezulluar 66 leje drejtimi. Po ashtu, janë ndëshkuar me gjobë 2356 shoferë.

 

Në rrugën Fier-Vlorë, është konstatuar një drejtues mjeti që drejtonte mjetin me shpejtësi 136 km/orë dhe drejtonte mjetin me patentë të pezulluar për pije alkoolike dhe përdorte një patentë angleze të falsifikuar. Bëhet fjalë për K. S., 25 vjeç, të cilit iu hoq patenta, si dhe u procedua penalisht për falsifikim të dokumenteve.

 

“Si rezultat i rritjes së besimit të qytetarëve te Policia dhe falë reagimit të menjëhershëm të shërbimeve të Policisë Rrugore të Tiranës, u bë e mundur konstatimi dhe parandalimi i ndonje ngjarjeje të mundshme rrugore me pasoja për jetën, ku pas disa telefonatave të qyetarëve të ardhura në sallën operative të DVP Tiranë, se një mjet luksoz në rrugën interurbane Durrës-Tiranë, qarkullonte me shpejtësi të madhe dhe kryente manovra të rrezikshme në rrugë, shërbimet e Policisë Rrugore të Tiranës, kanë bërë të mundur bllokimin e automjetit dhe pas  testimit të alkoolit rezultoi se drejtuesi i mjetit, shtetasi  J.V., 27 vjeç, drejtonte mjetin në gjëndje të dehur në masën 0.81/mg/l, i cili u arrestua në flagrancë dhe u ndëshkua edhe me masë administrative me 30.000 lekë te reja si dhe iu pezullua leja e drejtimit për një periudhë 20 mujore. Ndërkohë në rrugën interurbane Tiranë -Elbasan, janë evidentuar nga radari shpejtësi qe varionin nga 158 km/orë deri në 175 km/orë”, thuhet mes të tjerash në njoftim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.