Subscribe

Çështja e kufirit me Malin e Zi, qe është edhe kusht i BE per liberalizimin e vizave per qytetaret e Kosovës ka rikthyer tensionet politike ne vend. Liderët e partive kryesore te pozites dhe opozitës u takuan me shpresën per arritjen e nje konsensusi qe demarkacioni te dërgohet ne kuvend, por bisedimet e kesaj te marte nuk prodhuan asnje rezultat. Kreu i AAK, Haradinaj braktisi takimin përpara fundit te tij, ndërsa përfaqësuesit e tjere te opozitës u shprehen te pakënaqur pas tij. Por kryetari i PDK, Kadri Veseli tha se opozita po tregohet kokëforte per kete çështje. Takimi ngjalli edhe interesin e ndërkombëtareve, pasi te pranishëm ne te ishin edhe nga shefja e zyres se BE ne Kosove Apostolova dhe ambasadori amerikane Delawie. Por ne keto kushte, procedimi i demarkacionit ne kuvend duket i larget.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *