Subscribe

Afro tre jave pas termetit shkaterrimtar qe mori jetet e 51 personave nisa vala e ndalimeve. Zyrtare e ish zyrtare, ndertues dhe inxhinere te objekteve te demtuara kane perfunduar ne polici.

Uniformat blu shoqeruan mengjersin e te shtunes drejtorin e kavaleshences ne Durres, Ahmet Doda si dhe zevendesin e tij Kujtim Hasa. Ato jane marre ne pyetje lidhur me me vdekjen e kryekomisarit Bajram Hajdarmetaj  i cili humbi jeten nga shembje e njeres prej godinave pas termetit te 26 nenterit . Ajo ishte demtuar ne fakt qe ne termetin 21 shtatorit por nuk ishte marre asnje mase per sigurine e nderteses. Po ashtu eshte shoqeruar edhe ish drejtori i Aluiznit, Arben Isaku.

Gjithashu jane shoqeruar pronaret ndertuesit dhe inxhinieret e objekteve te cilat u shemben duke shkaktuar viktima. Mesohet se organi i akuzes en qytetin bregdetar ka leshuar ne total 18 urdherarreste. Pas termetit katastrofik prokurorite e rretheve me te prekura nga termeti nisen hetimet.

Qe ne diten e pare te marrjes se detyres se kreut te organit qendror te akuzes Olsian Cela u ndal ne Durres ku kerkoi veprime urgjente per te nxjerre pergjegjesit lidhur me shembjen e pallateve dhe hoteleve ne 26 nentor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *