Mbyllet takimi mes kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan.

 

Takimi zgjati rreth një orë, ndërsa raportohet se u zhvillua në një atmosferë pozitive.

 

Në të njëjtën kohë, raportohet se Mitsotakis dhe Erdogan ranë dakord të linin pas tensionet që përjetuan verën e vitit 2020.  Po ashtu, ky takim i hapi rrugë marrëveshjeve të reja për zgjidhjen e koflikteve.

 

Nga ana e tij, para takimit të tij me Mitsotakis, Presidenti turk foli për ringjalljen e dialogut midis Greqisë dhe Turqisë, i cili kontribuon në zgjidhjen e problemeve dhe stabilitetit rajonal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *