Një zjarr i madh ka shpërthyer në vendpushimin francez të pistës së skive në Courchevel, duke vrarë dy vetë dhe duke plagosur 22 të tjerë.

 

Zyrtarët lokalë kanë bërë me dije se zjarri filloi mesnatën e të dielës, në një ndërtesë ku punonin disa punonjës sezonalë dhe më pas u përhap në të gjitha ndërtesat.

 

Shtatëdhjetë zjarrfikës u përleshën për të vënë flakët nën kontroll ndërsa shkaku I shpërthimit të zjarrit nuk është konfirmuar ende.

 

Pamjet e publikuara nga vendi i ngjarjes tregojnë sesi ekipet e zjarrit përpiqen që të shpëtojnë njerëzit nga flakët që kishin përfshirë ndërtesat trekatëshe.

 

Ndërkohë në një video, të postuar në mediat sociale, tregohet të paktën një person duke kërcyer nga dritarja në mënyrë që t’I shpëtojë flakëve.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *