Policia britanike ka akuzuar dy persona për shkelje të Aktit të Sekreteve Shtetërore duke spiunuar për Kinën.

Dy burrat, të moshës 32 dhe 29 vjeç, akuzohen se i kanë dhënë informacion Kinës në dëm të Britanisë së Madhe. Ata do të dalin në gjykatë ditën e premte, njoftoi prokuroria.

“Ky ka qenë një hetim jashtëzakonisht kompleks për akuza shumë serioze,” tha komandanti Dominic Murphy, kreu i Drejtorisë Kundër Terrorizmit të Policisë Metropolitane.

Ekziston një shqetësim në rritje për aktivitetet e supozuara të spiunazhit kinez në Britani, veçanërisht pasi u zbulua vitin e kaluar se një studiues parlamentar u arrestua me dyshimin se kishte spiunuar për Kinën.

Qeveria britanike njoftoi në atë kohë se spiunët kinezë po synonin zyrtarët britanikë në pozicione të ndjeshme politike, mbrojtëse dhe biznesi në operacione gjithnjë e më të sofistikuara për të fituar akses në informacionin e klasifikuar./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *