Vijon të mbete i lartë numri i të infektuarve me Covid 19 në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 1019 qytetarë të infektuar nga 2260 testime të kryera në total.

 

Fatkeqësisht në orët e fundit, dy qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e virusit. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë.

 

Sipas të dhënave, janë 8,580 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

 

Përditësimi i plotë:
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2260 testime, 1019 qytetarë të infektuar, dy humbje jete dhe 1159 të shëruar në 24 orët e fundit
Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.
Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.
Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2260 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1019 qytetarë, në këto bashki:
335 në Tiranë, 67 në Durrës, 57 në Lushnje, 56 në Sarandë, 48 në VLorë, 41 në Shkodër, 38 në Berat, 34 në Elbasan, 31 në Fier, 28 në Kamëz, 26 në Korçë, 20 në Divjakë, nga 16 qytetarë në Krujë, Himarë, 15 në Lezhë, 14 në Gjirokastër, 13 në Kuçovë, 11 në Pogradec, nga 10 qytetarë në Mallakastër, Gramsh, nga 9 qytetarë në Kurbin, Maliq, nga 8 qytetarë në Vorë, Dibër, Devoll, Skrapar, nga 7 qytetarë në Shijak, Tepelenë, Dimal, 6 në Kavajë, nga 5 qytetarë në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Tropojë, Patos, Selenicë, Delvinë, 4 në Mirditë, nga 3 qytetarë në Rrogozhinë, Mat, Përmet, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Kukës, Roskovec, Cerrrik, nga 1 qytetar në Has, Kolonjë, Belsh.
Janë 8,580 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 70 vjeçe, një qytetar nga Korça 71 vjeç.
Janë shëruar 1159 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 299,258 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika (30 Korrik 2022)
Raste të reja ditore 1019
Të shëruar në 24 orë 1159
Të shtruar në spitale 27
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2260
Testime totale 1,916,587
Raste pozitive 311,381
Raste të shëruara 299,258
Raste Aktive 8,580
Humbje jete 3,543
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4,695
Fier 686
Durrës 679
Vlorë 454
Elbasan 397
Shkodër 347
Berat 317
Korçë 315
Lezhë 267
Gjirokastër 216
Dibër 129
Kukës 78

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *