Mbremja e kampioneve ne Vizion Plus sjell sfiden ne Vincente Calderon me Atlético Madrid dhe Bayer Leverkusen. Atletiko vjen ne perballjen e dyte ndaj Bayer Leverkusen pas fitores 4 me 2 ne ndeshjen e pare, duke kerkuar nje tjeter pjesemarrje mes 8 me te mirave te Europes.

 

Bayer 04 Leverkusen ne nje mision thuajse te pamundur ne shifra perballe Atléticos ne raundin e 1/8-ve te UEFA Champions League; dy sezone me pare ne kete faze ia kish dale te triumfonte ne takimin e pare me rezultatin 1 me 0, ndersa kete here Spanjollet ia dolen t’u rrembenin fitoren. Atlético ka nen kontroll gjithçka pas takimit te pare te luajtur ne Gjermani, ku golat e Saúl Ñiguez, Antoine Griezmann, Kevin Gameiro dhe Fernando Torres I dhane nje fitore 4 me 2; Karim Bellarabi dhe autogoli i Stefan Savić i dha nje fije shprese Leverkusenit per takimin e kthimit.

 

Vetem dy here ne historine e UEFA Champions League nje skuader ia ka dale te kualifikohet pasi ka humbur ndeshjen e pare ne shtepi: Ajaksi ndaj Panathinaikosit ne gjysmefinalet e sezonit 1995/96 (0-1 ne shtepi, 3-0 ne transferte) dhe Inter ndaj Bayern München ne sezonin 2010/11, raundi i 1/8-ve (0-1 ne shtepi, 3-2 ne transferte).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *