Uefa Champions League do te mësoje sonte ne mbrëmje dy gjysmefinalistet e pare te saj. Ne “Etihad Stadium” Manchseter City përballet me Paris SG me anglezet me te avantazhuar pas barazimit 2-2 ne Francë ne takimin e pare çerekfinale te turneut prestigjioz. Gjithsesi te dy skuadrat kane takim me historinë. Ne rast kualifikimi te ashtuquajturit “qytetaret” per here te pare do te kalojne ne një gjysmëfinale te Champions, ndërkohë francezeve te cilëve u duhet nje fitore ose nje barazim me tre gola mund ta prekin per here te dyte pas atij te vitit 1995 kur u shkoi keq me Milanin. Ndërkohë per anglezet jo vetëm rezultati ne Paris është i favorshëm, por edhe historia duke ne anenë e tyre ku gjithmonë kane kaluar turin sa here kane barazuar ne takimin e pare. Por tekniku Blank është i vetëdijshëm se skuadra e tij është e detyruar te shënoje dhe do ta arrije këtë gje. Ekipi qe do te pësojë me pak gola do te kualifikohet por sigurisht do te kete te tille ne këtë ndeshje ka këmbëngulur francezi e dimë qe kemi mundësi akoma te kualifikohemi por gjithashtu e dimë qe do te jete nje ndeshje shume e forte. Per anglezet do te mungojnë Kompani dhe Sterling ndërsa jane ne dyshim Ture dhe Delph. Ndërsa ne kampin kundërshtar dy te pezulluarit David Luiz dhe Matudidi. Deri ne momentin e fundit shpresohen Verati dhe Pastore. Ne sfidën tjetër, Reali pret ne “Santiago Bernabeu” Wolsburgun ne nje ndeshje mjaft te komplikuar ku skuadrës se Zinedin Zidan i duhet nje rezultat me tre gola diference per te vazhduar me tej. Ne takimin e pare “ujqerit” kane fituar me rezultatin 2-0 dhe tashme ne Madrid shpreson te shkruaj faqen me te rëndësishme te historie se tyre. Armet dhe historia janë ne favor te klubit Merengez ku ne dy përballje evropiane ka arritur te përmbys shifrat ndera ne 4 ndeshjet e fundit ne shtëpi spanjollet kane shënuar 17 gola dhe ka pësuar vetëm 1. Është skuadra me me shume trofe e Champions – ka kërkuar t’u japë zemër lojtareve Zinedin Zidan – ne e dimë se nuk është nje ndeshje qe do ta fitojmë per 10-15 minuta, e rëndësishme është te jemi te koncentruar nga fillimi deri ne fund dhe te mos pësojmë gol. Te dy takimet e kthimit çerekfinale te apasionuarit e turneut prestigjioz do te kene mundësi t’i ndjekin drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne platformën Tring HD.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *