Lideri i opozites Lulzim Basha ka paralajmeruar se cdo ndryshim i Kushtetutes nga ana e mazhorances do te shenoje fundin e marreveshjes se 5 qershorit. Pak minuta pas daljes publike se kryeministrit Basha ka deklaruar se per opoziten jane te papranueshme nderhyrjet ne sistemin zgjedhor

“Kryeministri në ikje nuk e prek dot Kushtetutën me 122 deputetë, nga të cilët gjysma nuk përfaqësojn askënd, përveçse paratë e Taulant Ballës dhe favoret me të cilat janë blerë dhe shitur. Çdo hap në këtë drejtim është fund i Marrëveshjes së 5 Qershorit, është dhunim flagrant i konsensusit të arritur për Shqipërinë dhe shqiptarët”, tha Basha.

Basha ka terhequr vemendjen se synimi i kryeministrit nuk jane hapja e listave, por heqja e koalicioneve parazgjedhore, dhe sipas bashes kjo levizje tregon friken e liderit te mazhorances nga rotacioni politik.

Diskutimi i sotëm është për koalicionet parazgjedhore të cilat prej fillimit të demokracisë kanë qenë përherë një realitet i pluralizmit politik i sanksionuar në Kushtetutë, i sanksionuar në Kartën Europiane të të Drejtave të Njeriut. E drejta për t’u bashkuar dhe bashkëpunuar në konklurimin politik. Ky është halli i vërtetë i Edi Ramës.”

Basha ka zbuluar se per te arritur tek heqja e koalicioneve kryeministri I ka bere atij edhe nje propozim gjate muajve mars e prill te ketij viti

Për një muaj e gjysëm, Edi Rama ka dërguar ndërmjetësit e tij, pothuaj çdo ditë me të njëjtin mesazh “Ti kryeministër, unë president, vetëm të heqim koalicionet.”

Basha ka shfrytezuar marreveshjen e 5 qershorit si argumentin e tij kryesor kunder ndryshimeve kushtetutese dhe garancine qe nderkombetaret dhane per ate kompromis si mbrojtja me e forte ndaj cdo veprimi te mazhorances.

Lideri i opozites eshte treguar i kujdesshem duke e zhvendosur gjithe aksionin e opozites tek mbeshtetja e nderkombetareve; duke preferuar ti shmanget komenteve se cfare do te beje Partia Demokratike nese mazhoranca i shkon deri ne fund ndryshimit te kushtetutes.

Negociatat dy ditore ne rezidencen amerikane sollen si produkt marreveshjen e 5 qershorit e cila kishte nje pike, ku theksohej se nuk ka  konsensus per ndryshimin e sistemit. Per kete shkak u mendua se debati per sistemin zgjedhor u mbyll dhe opozita parlamentare e humbi betejen e saj.

Por pak dite me vone deputetetet qe kane zene vendet e pd e lsi, depozituan ne parlament nje draft me ndryshime kushtetuese ku perfshihej pervec kerkeses se saj themelore per hapjen e listave edhe heqja e koalicioneve parazgjedhore, kjo e fundit nje kerkese e hershme e partise socialiste.

Kryeministri Rama zhvilloi dy takime me opoziten parlamentare, duke theksuar se mazhoranca ka nevoje per konsensusin dhe votat e opozites per te miratuar marreveshjen e arritur me PD.

Nje dite me pare kjo alibi ra, pasi nje pjese e deputeteve te opozites parlamentare shpallen publikisht voten pro Kodit Zgjedhor, por megjithate qendrimi i mazhorances tashme eshte i qarte; ajo do te votoje marrveshjen me PD por edhe ndryshimet kushtetuese

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *