Skenari qe Edi Rama të marrë vet drejtimin e Ministrise se Jashtme, deri ne zgjidhjen e ngercit te krijuar nga Presidenti Ilir Meta, duket se eshte skenari qe është me pranë realizimit.

 

Edhe pse në mbledhjen e sotme te Kryesise se Partise Socialiste nuk eshte diskutuar per kete ceshtje, drejtuesit e kesaj partie kane hedhur per diskutim nje sere tezash, qe nga votimi ne Parlament i Gent Cakajt, pavaresisht se nuk eshte dekretuar nga kreu i shtetit, teze kjo qe nuk ka gjetur mbeshtetje pasi eshte bere e ditur se PS nuk kerkon ti pergjigjet shkeljes se presidentit Meta po me shkelje.

 

Opsioni tjeter me konkret eshte vendimi qe Rama te marr vet drejtimin e diplomacise dhe Cakaj të mbaj postin e zv.Ministrit te Pare. Kjo do te ishte nje zgjidhje e perkohshme deri ne shprehjen e Gjykates Kushtetuese ne lidhje me rastin “Cakaj”.

 

Burime nga PS shprehen se votimi i ministrave te rinj do te behet ne bllok, cka nenkupton se do te pritet dhe zgjidhja e Ministrit te jashtem, per tu bere votimi me pas.

 

 

Kryesia e PS ka folur nderkohe për çeshtje organizative siç është puna për zgjedhjet lokale por edhe për zevendesimin e kryetareve te komisioneve parlamentare pasi ikin Erjon Braçe ( Kom.Ekonomisë) dhe Eduart Shalsi ( Kom.Veprimtarive Prodhuese).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *