Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, deklaroi se Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony Blinken, Ukrainës më shumë mbështetje në formën e sanksioneve dhe armëve.

 

“Në thirrjen tonë, Sekretari Blinken pohoi se mbështetja e SHBA-së për Ukrainën mbetet e palëkundur”, shkroi Kuleba në Twitter.

 

“Unë theksova se Ukraina dëshiron paqen, por për sa kohë që ne jemi nën sulmin e Rusisë, ne kemi nevojë për më shumë sanksione dhe armë. Sekretari më siguroi për të dyja. Ne koordinuam hapat e mëtejshëm”, tha ai.

 

Të premten, presidenti Joe Biden udhëzoi Departamentin e Shtetit të lëshonte deri në 350 milionë dollarë shtesë për armë nga stoqet e SHBA-së.

 

Por Uashingtoni ka refuzuar me vendosmëri një kërkesë të Ukrainës për Perëndimin për të vendosur një zonë të ndaluar fluturimi për të mbrojtur Ukrainën nga sulmet ajrore ruse – një hap që do t’i sillte forcat perëndimore në konflikt të drejtpërdrejtë me ushtrinë ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.