Subscribe

Presidenti Ilir Meta këtë të mërkurë përmes një letre ka njoftuar drejtuesit e lartë të OSBE/ODHIR lidhur me dekretin e tij për zhdekretimin e datës zgjedhore të 30 qershorit.

 

Kreu i shtetit në letrën e tij dërguar zyrtarëve të OSBE-ODHIR thekson se nëse zgjedhjet do të mbahen në kundërshtim me dekretin do të jenë nul dhe të pavlefshme.

 

“Sipas legjislacionit në fuqi, dekreti me nr 1199 i datës 10.06.2019 është në fuqi dhe është i publikuar në fletoren zyrtare të republikës së Shqipërisë më datën 11 qershor . Për këtë dekreti është ligjor dhe duhet të implementohet nga të gjithë institucionet prëfshirë dhe administratën e procesit zgjedhor në Shqipëri, përfshi dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Për këtë arsye procesi zgjedhor që mund të mbahet në dhunim të dekretit të presidentit do të jetë nul dhe i pavlefshëm. Për këtë arsye procesi zgjedhor që mund të mbahet në dhunim të dekretit të presidentit do të jetë nul dhe i pavlefshëm dhe përpjekjet e kryeministrit të Shqipërisë për të injoruar dhe bllokuar implementimin e dekretit të presidentit të republikës janë totalisht të paligjshme dhe do të dëmtojnë krizën në Shqipëri”,- shkruhet ndër të tjera në letër.Letra i  eshte derguar kryetarit te Radhës i OSBE-së njëherësh edhe Ministri i Jashtëm dhe për Çështjet Evropiane i Sllovakisë, Miroslav Lajčák, kryesueses së ODHIR-së për Institucionet Demokratike, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir.”

 

4 thoughts on “Meta letër OSBE/ODHIR: Zgjedhjet pa dekret janë nul

 1. Çfar esht ky skandal keshtu
  Te mbash peng nje popull te ter per interesat personale esht turp.
  Tashti del dhe presidenti I thot shqipetareve ruani burgjet
  A ka shtet apo jo? ky esht njeriu me i rrezikshem ne shqiperi.
  Po perdor pushtetin per te mbrojtur kriminela dhe te korruptuar
  Ilir Meta duhet arrestuar sa me par per ndryshe burgjet do hapen dhe shqiperia do shkoj prap si 30 vjet me par
  Lulezim Basha duhet iki nga politika nuk ka vizjon per popullin por interesa korruptive njeri I korruptuar dhe vrares.
  Edi Rama duhet te japi dor terheqe sa me par nuk esht ne gjendje te bej shtet ka frik
  Presidenti duhet te zgjidhet nga populli
  80% e ketyre politikaneve duhet te perfundojn ne burg
  Vota esht e shenjt nuk duhet ta preki njeri

  Zoti e bekoft shqiperin

  1. Njerzit me te rrezikshem ne shqipri jeni keshtu si te cilet don shqiprerin me pa ne flak. Pyetne veten pse e ben ai ket.

 2. Qfo vendim i presidentit eshte valud.
  Presidenti mbron popllin
  I lumt per ket Anulim
  Se ndryshe me kryekriminelin e droguar . Dhe nji hajn icili mbi 20 deputet i shkarkoj gjykata se jan kriminel.
  Edhe ky duhet te largohet .
  Mbrenda 10 dite
  Ose luft civile . Ose largim i Ramovicit
  Ndryshe nzk bon
  Mjaft po dirin ky popull me ket kriminel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *