Shteti Islamik ka marre përsipër sulmet me bomba ne kryeqytetin sirian Damask dhe ne qytetin e Homsit, qe u kane marre jetën mbi 150 personave. Shumica e viktimave mbeten te vrare ne katër shperthime ne periferinë e Damaskut. Shënjestra e sulmeve ishin zonat e dominuara nga minoritetet, qe përbuzen nga myslimanet radikale sunite te ISIS. Keto ngjarje ndodhen vetem pak kohe pasi presidenti sirian Bashar Al Assad kishte deklaruar se refugjatet siriane nuk duhet te frikësoheshin nga qeveria dhe te ktheheshin ne shtepi. Ndërsa sekretari amerikan i Shtetit, Kerry arriti nje marrëveshje me homologun rus Lavrov per nje armëpushim ne Siri, ne terren nuk vihen re sinjale te ndërprerjes se luftimeve. Turqia mbështet idenë se sulmet ajrore kundër Shtetit islamik ne Siri janë te pamjaftueshme dhe se ne nevojitet edhe nje ndërhyrje tokësore. Ministri i Jashtëm turk Cavushoglu ne nje konference te përbashkët me homologun italiane Gentiloni ne Ankara tha se megjithate, Turqia nuk do te veproje e vetme me Arabinë Saudite, pasi duhet nje vendim i përbashkët. Sipas tij, sulmet ajrore ruse janë pengesa me e madhe per arritjen e armëpushimit. Italia ndërkaq mbështet nje zgjidhje politike dhe diplomatike te konfliktit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *