Avokati Spartak Ngjela vlerëson se suksesi i presidentit të SHBA, Joe Biden në konfliktin ruso-ukrainas mund të shtrihet edhe në Shqipëri me SPAK, me goditjen e të korruptuarve.

 

Sipas tij, goditja e korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri do të sjellë një vlerë të re për Amerikën në opinionin publik shqiptar.

 

Postimi i avokat Spartak Ngjelës:

 

 

I thashë të korruptuarëve të mëdhenj të korrupsionit shqiptar: nuk do të pushtohet Ukraina; por do të vritet Putini.
l.
Ja, sot Putin mavria po tërhiqet.
Por më qesharak nuk është Putini, por një komedi e plotë ishte gëzimi i madh i korrupsionit të lartë shqiptar.
Ne qeshnim me ta; se ata e dinë ende Rusinë superfuqi ushtarake që të bën gjëmën. Po paratë për luftë
ku i ka? – pyesja unë.
l’argent fait la guerre (paraja bën luftën) na ka thënë Napoleon Bonaparti. Epra; ku do t’i gjente paratë Putin ziu!!! Por, korripsioni i lartë i Tiranës qe gjithë shpresë.
Ushtria ruse, “e mbaroi stërvitjen” tha Moska sot, duke tërhequr trupat nga rrethimi i Ukrainës. Komedi… por vjedhësit tanë janë të mërzitur.
ll.

Dhe tani, mendoj se Putini do të jetë në vështirësinë që ai vetë i krijoi pushtetit të tij. Ai e zhyti Rusinë në fronin e tij; sepse, në dy dekada, krijoi për veten një fron monarkik për shumë arsye. Por historia na ka thënë që: përreth fronit gjëmon gjithmonë rufeja.

E pra; a do t’i gjëmojë rufeja Putinit pas këtij dështimi qesharak?
Të shohim.
Po mërzitja e korrupsionit të lartë shqiptar si do të vijojë? Kjo në fakt është komedi e krijuar nga të temburit e mëdhenj të Shqipërisë. Dhe, frika do të rritet.
Po korrupsioni i lartë shqiptar?
Suksesi i Joe Biden -it me Rusinë do përshpejtojë spastrimin antikorrupsion në Ballkanin Perëndimor.
lll.

Hajdutë kaq të trashë si këta tanët, rrallë se mund të gjesh.
Sot janë të mërzitur.

Zotërinj; pasi mbaruat pritjen e Rusisë dhe të Serbisë në Shqipëri dhe në Kosovë me gëzim; tani filloni pritjen me ankth të SPAK-ut.
IV.
Po SPAK-u, kur do të godasë sërish në Tiranë?
Gjithçka varet nga politika amerikane. Kurse shqiptarët po presin.
Goditja e korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri do të sjellë një vlerë të re për Amerikën në opinionin publik shqiptar. Dhe këtë duhet ta dijë politika amerikane… dhe kuptohet se ajo e di shumë mirë.
Pozicioni gjeografik i Shqipërisë ishte në përbërësit kryesorë të luftës që kërkonte të hapte Rusia kundër Ukrainës – kjo tani u shfaq botërisht. Dhe kjo është vlerë e rritur për shqiptarët.
Pranda, kuptohet se eliminimi i korrupsionit të lartë shtetëror në Tiranë është një arsye politike e kohës; edhe për Shqipërinë, por edhe për politikën globale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Me eliminimin e korrupsionit të lartë në Shqipëri, e humbet shpresën edhe Moska edhe Beogradi kundrejt Shqipërisë. Prandaj, kjo kohë historike e kërkon të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur, eliminimi i korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri.

One thought on ““Hajdutë kaq të trashë si këta tanët, rrallë se gjen”/ Ngjela: Ja kur do godasë sërish SPAK

  1. Don Zoti te jete keshtu sic thua ti Z Ngjela,ju vjen fundi ktyre hajduve te pa ngopur.SHBA kane bere shume te mira per vendin tone.Ne si popull akoma besojme te SHBA se do te na ndihmojne te largojne e tju marrin parate e pasurite qe na kane plackitur.NJekosisht drtejtesia te bejne punen qe i takon i takon te beje,tju japin ate qe meritojne sekuestrimin e parave e pasurive,pase ktyre edhe burgun,e kane hake.

Leave a Reply

Your email address will not be published.