Pak muaj më parë ishte një nga emrat më të panjiohu sa i përket trajnerevë fitues në Europë .

Pas shkarkimit të trajnerit Kovac , kryepaniken e bavarezve e mori  tekniku Flik që arriti të fitonte gjithcka.

55 vjecari ndryshoi lojën e skuadrës dhe mbrëmjen e 23 gushtit ngriti dhe trofeun e Champions League , që i mungonte klubit prej  7 vitesh . 

 “Jam krenar për këtë skuadër. Kur nisëm punën në nëntor, lexoja shkrime të tipit që asnjë s’e ka më frikë Bajernin. Por, skuadra u rrit shumë dhe tani shikoni se ku jemi. Bëmë gjithçka në mënyrë perfekte dhe për këtë dua të falënderoj të gjithë stafin që punon te Bajerni. Janë të shumtë njerëzit që më kanë ndihmuar në këtë rrugë të gjatë dhe të vështirë, nuk ka qenë e lehtë, aq më tepër në kohë pandemie. Skuadra ishte perfekte, nuk u ndal në asnjë moment dhe kjo më bën trajnerin më të lumtur në botë ”.

Protagonisti kryesor i takimit ishte padyshim Kingslej Koman, autori I golit, i cili u shfaq i lumtur pas suksesit .

“Jam tmersisht i lumtur.Më vjen keq për Parisin. pasi zhvilluan  një sezon të shkëlqyer dhe meritojnë respektin maksimal . Eshtë një emocion që nuk mund të përshkruhet me fjalë, sepse gëzimi është në ato nivele si asnjëherë tjetër. Për mua ishte Champions-i i parë, por ky trofe është me të vërtetë magjik. Ishte një finale madhështore, një ndeshje që do ta mbaj mend përjetë, sepse kur e vendos me një gol tëndin, gjithçka është më e paharrueshme.  “

Përvec Koman, meritë të vecantë në këtë sukses ka dhe sulmesi Robert Levandoëski me 15 gola në këtë kampeticion.  Fotoja e tij pas ndeshjes me kupen ne shtrat po bënë xhiron e botës në rrjetet sociale .

Ndërsa në kampin parizien , Teknku Tuhel e quajti veten të pafat me golin edhe pse rastet për skuadrën e tij nuk munguan.

“ Humba finalen me një skuadër që e meriton tërësisht të ishte aty. Ne u ndëshkuam në golin e parë. nëse do të kishim mundëis të shënonim në një nga ratstet që patëm dhe të shënonim në fillim, ndeshja do të shkontë ndryshe. Jam i kënaqur me skuadrën dhe për lojën që ajo zhvilloi në fushë.

Pas zhgenjimit në këtë kompeticion  , sheikët e PSG -së  po mendojmë për ndryshime sa i përkët drejtimit të skuadrës sezonin tjetër ku emri më i përmendur është ai i Masimilaino Alegri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.