Pjesa e mbetur dhe më e rëndësishme e këtij sezoni në Champions League pritet të luhet në muajin gusht në harkun kohor të dy javëve.

Ky është akordi që kanë arritur në parim Uefa dhe shoqata europiane e klubeve. Lajmi bëhet I ditur nga mediat e rëndësishme sportive europiane ndonëse detajet I zbuloi së pari radio spanjolle “Cadena Ser”. Sipas kësaj medie, uefa dhe shoqata europiane e klubeve kanë rënë dakort për projektin e mbylljes së sezonit të ndeshjeve europiane në muajin gusht për ti lënë kohën e nevojshme kampionateve në europe që të mbyllen normalisht nga qershori deri në korrik.

Projekti është që gjithcka e mbetur në Champions dhe Europa League, në mënyrë të vecante nga cerekfinalet deri në në finale të luhen Brenda 14 ditëve, me një ndeshje të vetme dhe në fushë neutrale.

Natyrisht sikurse edhe pritej, për shkak të situatës dhe rrezikut të një valë tjetër të dytë përhapje të covid 19, takimet janë programuar për tu luajtur pa tifozë. Janë rrezuar në këtë mënyre propozimet e mëparshme që pjesa embetur e champions dhe europa league të luhej me system grumbullimi në një stadium të vetëm. Të gjitha ligat ndërkohe po bëjnë gati planet e rifillimit të kampionateve që do të luhen me calendar të ngjeshur dhe pa tifoze normalisht duke nisur nga fillimi I muajit qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *