Barcelona fiton serish me goleade

Java e 35 e kampionatit spanjoll, nuk ka sjelle asnjë ndryshim sa i takon kreut të klasifikimit. Barcelona vijon të jetë e parë e ndjekur nga Atletico Madrid me numër të barabarta pikësh 82, por me avantazhin e ndeshjeve direkte te fituara kundër skuadrës se Simeones, ndërsa Real Madrid ndjek me një pikë më pak. Katalanasuit ishin të fundit që zbriten në fushë në raport më rivalet e tjerë për titull duke mundur me goleade 6 mer 0 në shtëpi Sporting Gijon. Messi ishte ai që hapi serine e golave në pjesën e parë në minutën e 12 për t’i lëne vend pastaj goleades së Suarez. 4 gola të shënuar nga uruguaiani 2 prej të cilëve me 11-metersh. Tani Suarez ka 34 gola në kampionat, +3 në raport me Kristiano Ronaldon. Sigurisht merite edhe e shokëve të tij të skuadrës dhe Messit në veçanti që po e ndihmon shumë në këtë arritje ne nivel individual. Ndërkohe një tjetër gol u shënua me 11-metersh nga Neymar. Barcelona tani duhet te fitoje tre ndeshjet e fundit për t’u shpallur kampione.

Interi bën detyrën ndaj Udineses

Ndërkohe ne Itali në javën e 35, Interi fitoi me përmbysje 3 me 1 kundër Udinezes, duke vijuar të mbajë gjallë ëndrrën Champions, edhe pse kjo gjë varet me shumë nga Roma sesa nga ziklatrit. Megjithatë këta të fundit bënë detyrën në shtëpi kundër friulaneve, të cilët kishin kaluar të parët në avantazh me anë të Tero. Megjithatë dopeieta e Jovetic dhe goli ne shtese i Eder i dhanë tre pikët skuadrës se zikalterve, që shpreson shumë tek ndonjë gabim i Romes kundër Napolit.

PSG fiton për here te 6 Kupën e Ligës

Ne France, PSG ka fituar për herë të 6 në histori kupën e ligës, pasi mundi 2 me 1 në finale skuadrën e Lille. Një sukses këtë herë i firmosur nga argjentinasi Di Maria autor i një goli të shkëlqyer në minutën e 74. Në fakt avantazhi fillestar në pjesën e parë i takoi sërish parisienëve me një gol të shënuar nga një tjetër argjentinas si Havier Pastore, por në startin e pjesës së dytë ishte Sidibe që barazoi për Lille. Megjithatë në të 74, një goditje e Di Marias nga 30 metra i dhanë triumfin skuadrës së Loren Blank.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *