Në dy mujorin e tërmetit tragjik të 26 nëntorit Partia Demokratike nuk i kurseu akuzat ndaj qeverisë për menaxhimin e situatës.

 

Puna e kryeministrit Edi Rama sipas saj, nuk ka sjellë efektet e duhura për mijëra familje të prekura.

 

Por këto janë vetëm një pjesë e akuzave që opozita ka ngritur ndaj mazhorancës e cila nga selia blu, shikohet përgjegjesë edhe për paketën anti shpifje si dhe problemet që ka me dekriminalizimin.

 

Ish deputeti i PD-së Luçiano Boçi këtë të diel në edicionin qendror të lajmeve në Vizion Plus ka folur për aksionin opozitar.

 

Po e nis bisedën nga situata e tërmetit, pasi sot mbushen plot dy muaj nga 26 nëntori. Përse sipas jush Rama dështoi me menaxhimin e situatës?

Paaftësia e qeverisë dhe keqmenaxhimi i situatës është dukur që në orët e para të rënies së termetit dhe u reflektua dhe në vazhdim për mënyrën se si u komportua ekipi qeviritar në drejtim lokal drejtuar nga PS-së, ku më shumë u konsumuan fjalë në Televizione sesa aksion real për të ardhur në ndihmë të të dëmtuarve. Sot jemi akoma ku situata është kautike në prak të katastrofes, pjesa më e madhe e të mbijetuarve dhe të dëmtuarve nga tërmeti jetojnë në çadra ndërkohë që një pjesë e madhe e tyre nuk kanë marrë bonusin për tu strehuar me qera. Mosangazhimi i qeverisë nuk lidhet vetëm me paaftësinë, por me atë që Basha e ka përcaktuar qartë me babëzinë për të vjedhë dhe për të përfituar dhe në raste fatkeqësisë. Në shumë dalje kryetari Basha ka kërkuar që paratë e koncesioneve  të kenë një zhvendosje emergjente drejt të prekurve. Por kjo ka rënë në vesh të shurdhët, dhe ndihma që duhet tu jepej të dëmtuarve nuk është bërë e mundur, vetëm një propagandë që mbulohet mire nga zyra e kryeministrit.

 

Një miliardë dollarë ose euro thotë kryeministri se është kostoja e tërmetit si ju duket kjo shumë?

Ndërkohë që kërkon një miliardë euro dhe dollarë ai nuk ka bërë transparencën e donacionave të ardhura nga shqiptarët brenda dhe jashtë shqipërisë. Ministria nuk ka bërë ende një bilanc se si janë shpenzuar paratë apo kanë vajtur si ndihmë tek familjet e dëmtuara. Ndërkohë kryeministri akoma pa bërë transsparencën shkon dhe bën lypsion e çuditur ose të djallzuar dhe hedh fjalën se fatura është një miliardë dhe italia mund të na japë gjys miliardi, vetëm e vetëm të ketë para në duar dhe mënyrën se si i menaxhon e di ai. Situata është e tillë që mund të kemi zgjedhje të parakohshme dhe ne po luftojmë për një gjë të tillë dhe duket qartë se ato para që ai i disponon nuk kanë shkuar te shqiptarët dhe ato tjerët nuk kanë për të shkuar është një menaxhim origjinale siç Rama e ka bërë për këto vite. Gjendja ekonomike e shqiptarëve është e rënduar për shkak të menaxhimit të taksave dhe burimeve financiare.

 

Kryebashkiaku i Bulqizës duket se është zyrtari i rradhës që mund të rrezikojë postin, për shkak të videos ku thuhet se ai duket duke konsumuar kokainë. Në fakt, a ka të tjerë zyrtarë që mund të largohen si pasojë e dekriminalizimit?

Jo rrezikon por Alla duhet të ishte shkarkuar nga kryeministri pasi është duke konsumuar një vepër penale, i regjistruar dhe hezitimi i kryeministrit është një bashkëpunim i hapur me kryebashkiakë të tillë, me vese të tilla jo vetëm te kryebashkiakë por edhe te deputet. Hezitimi nuk është vetëm te rasti Alla por edhe te rastet e tjera të denoncuar nga PD-ja ku nuk ka një veprim të kryeministrit dhe nuk pritet që ai të veprojë dhe nuk duhet që kjo pjesë të rrezikojë vendin e drejtimit. Ata janë kryebashkiakë të emëruar jo të zgjedhur dhe reagimi i Ramës duhet të ishte i menjëhershëm. Është dhe kompleksi se duke akuzuar Allën, opinioni publik në fakt më shumë akuzon Ramën pasi dihet në opinion se gjërat janë të lidhur. Në opinion Rama është i njëjtë me Allën nuk është i dalë në video por është i lançuar shpesh në akuzat e opozitës. Rama e pëlqen shumë akuzën për shpifje dhe ka dërguar shumë raste ku kanë folur për të dhe rastin kur i thonë se je përdorues.

 

Paketa antishpifja është tashmë në komisionin e Venecias, por mazhoranca e rrëzoi dekretin e presidentit që i kthente ligjet për rishqyrtim. Si e gjykoni këtë qëndrim të shumicës?

Nuk është dualizëm është një qëndrim i linjës së mazhorancën për mënyrën e se si ajo është sjellë në raport me institucionet ndërkombëtare. Goditja e ligjit të medias nuk është e sotmja është më e hershme Këshilli i Evropës dhe BE kanë qenë ato që kanë konsultuar ligjin e medias dhe nuk kanë lejuar shumë ndryshime megjithatë u bënë shumë ndryshime ku u prek dhe pronësia ku reagoi edhe BE. Pritej një reagim i KiE dhe i nstitucioneve që ishte i menjëhershëm ndërsa mazhoranca ka vazhduar rrugën dhe qëllimin për të kufizuar lirinë e medias. Unë mendoj se Komisioni i Venecias nuk do ta aprovojë miratimin e ligjit të antishpifjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *