Premier League i ka dhënë fund dominimit 9 vjecar të kampionatit spanjoll si më i forti në të gjithë Europën. Sipas klasifikimit të fundit të publikuar nga Uefa , anglezët kryesojnë listën si liga më e mirë, duke marrë kështu  për herë të parë që nga viti 2012 kryesimin.

Sipas mediave të huaja , një nga arsyet kryesore të këtij klasifikimi është suksesi i klubeve angleze në arenën europiane. Chelsea barazoi 1-1 ndaj Real Madrid , në takimin e parë të vlefshëm për gjysmënfianlen e Champions League ,City fitoi përballë gjigandëve të Parisit ndërsa  Manchester United siguroi dje një sukses mëse të merituar në Europa League ndaj Romës  që i dha pikët e mjaftueshëm anglezëve për të kapërcyer gjigandët e spanjës.

Kështu në renditjen zyrtare , Premier League  pozicionohet e para me koeficientin 99 ndjekur nga  Spanja, Italia dhe Gjermania. Sa i përket kampionatit shqiptar , mbetet në vendin e 41 me koficentin 7.250 . Kurse Kosova është ngjitur  në vendin e 48.

Ndërkaq Uefa ka publikuar dhe klasifikimin për skuadrat më të forta në Europë ku kampionët e Gjermanisë,  Bayern Mynihut vijojnë  të ruajnë  fronin në vendin e parë, ndjekur nga Real Madrid dhe Manchester City që ka një ngjitje në renditje krahasuar me listën e vjetër.

Ndërkaq nga Shqipëria renditet i pari Kukësi në  vendin e 194 , pas tij Partizani dhe më pas Laci e Skënderbeu. Ndërsa Teuta dhe Tirana klasifikohen në vendin e 338 me pikë të barabarta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *