Frika nga përhapja e dhunës, veçanërisht në Jerusalem, gjatë muajit të shenjtë islamik të Ramazanit po shtohet ndërsa shpresat për një marrëveshje armëpushimi zbehen.

Hamasi u ka bërë sërish thirrje palestinezëve që të shtojnë vizitat në kompleksin e xhamisë Al-Aksa me Izraelin duke e akuzuar atë për “përpjekje për të ndezur përleshjet në rajon gjatë Ramazanit”, i cili do të fillojë nesër.

Xhamia e tretë më e shenjtë e Islamit është një vend adhurimi për myslimanët vendas. Megjithatë, vendi, gjithashtu vendi më i shenjtë për judaizmin, i njohur si Mali i Tempullit, është shpesh një pikë ndezjeje gjatë Ramazanit.

Ramazani pritet të fillojë më 10 ose 11 mars në varësi të pozicionit të Hënës së re.

“Njerëzve nuk u pëlqen të festojnë dhe shijojnë traditat e rregullta të Ramazanit”, tha me trishtim një grua. “Këtë vit, ata nuk do të marrin pjesë për shkak të luftës në Gaza.”

Shpresat se një armëpushim 40-ditor mund të hyjë në fuqi nga fillimi i Ramazanit janë zbehur, megjithëse burimet egjiptiane thonë se ndërmjetësit do të takohen sërish me një delegacion të Hamasit të dielën për të arritur një marrëveshje me Izraelin.

Izraeli tha të shtunën se shefi i tij i spiunazhit ishte takuar me homologun e tij amerikan si pjesë e përpjekjeve për të liruar dhjetëra pengje.

Zyra e kryeministrit izraelit lëshoi më pas një deklaratë duke thënë se Hamasi “po i qëndronte pozicionit të tij” sikur të mos ishte “i interesuar për një marrëveshje”.

Plani kuadër që po diskutohet kërkon lirimin e disa prej pengjeve izraelitë të rrëmbyer nga Hamasi në sulmet vdekjeprurëse të 7 tetorit në këmbim të të burgosurve palestinezë dhe një rritje të ndihmës humanitare, mes paralajmërimeve të OKB-së për urinë.

Prania e policisë izraelite është e madhe rreth kompleksit të madh të Xhamisë Al-Aksa dhe ka oficerë të pranishëm në çdo portë, duke kontrolluar hyrjen. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *