Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar fjalimin e kryeministrit Edi Rama dje në Kuvend lidhur me aktakuzën ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit për krime lufte.

Në një postim në “Facebook”, ish-deputeti shprehet se ngjarjet e fundit janë keqpërdorur nga kryeministri Edi Rama. Sipas tij, Sakrificat dhe trimeria e luftëtarëve të UÇK-së  nuk kanë nevoje aspak per avokatine e Ramës, të cilin e cilësoi frikacak.

“Kurdisja e nje histerie antieuropiane! Nje histeri antieuropiane, e kurdisur trashe, eshte shfaqur ngado me regji te Edi Rames gjoja ne emer te mbrojtjes se luftetareve te Kosoves. Perdorimi i lig nga Rama i ngjarjeve te fundit, qe lidhen me Hashim Thacin dhe Kadri Veselin eshte vetem krijimi i prej tij nje fokusi artificial per te shperqendruar opinionin nga vetja dhe pergjegjesite e renda te tij. Hashimi dhe Kadriu dy luftetare te shquar te vijes se pare per çlirimin dhe pavaresine e Kosoves jane dy burra vepra e te cileve flet vete. Sakrificat dhe trimeria e tyre nuk ka nevoje aspak per avokatine e frikacakut Edi Rama. Se sa i respekton luftetaret per liri te Kosoves dhe sa sinqerisht flet per ata Rama, te gjithe e kane te qarte, qe pas veprimeve ndaj nje luftetari te paepur si Haradinaj te cilin edhe paditi ne menyre ordinere ne Gjykate. Histeria antieuropiane ne emer te gjoja mbrojtjes se luftetareve te Kosoves eshte thjesht dhe vetem thika pas shpine e radhes e Rames ndaj tyre dhe ndaj Kosoves. Te gjithe e njohin boterisht rolin e Europes, te Anglise Gjermanise etj ne çlirimin e Kosoves. Asnje nuk e ka harruar Gjeneralin anglez Sir. Michael Jackson personalitetin me te larte pas luftes se dyte boterore te ushtrise britanike, qe drejtoi ne Kosove ne momentet me kritike te saj. Kosova e pavarur eshte nje veper madhore e SHBA dhe Europes.”

Vasili tha se kreu i qeverisë është dëmi më i madh që mund t’i bëhet Kosovës, me argumentin se është kundër evropianizmit.

“Antieuropianizmi i histerik i Rames eshte demi me i madh qe mund ti behet Kosoves, e cila Europen dhe integrimin europian i ka prioritetin me madhor te saj. Izolimi dhe armiqesimi i Kosoves me Europen eshte objektivi me i madh i te gjithe antishqiptareve, qe perfaqeson Edi Rama. Vetem per shkak te Rames sot Shqiperia eshte ne momentin me te keq te integrimit europian te saj dhe ne udhekryqin me te rrezikshem te ekzistences se saj. 15 kushtet per hapjen e negociatave per anetaresim ne BE, jane prova e zhberjes se shtetit dhe kursit antieuropian te rilindjes. Krimi, droga,korrupsioni, pastrimi i parave, votimet moniste dhe shkaterrimi i te gjithe institucioneve te vendit ne Shqiperi jane fakte tronditese qe po shkaterrojne te tashmen dhete ardhmen e saj. Per te shperqendruar vemendjen nga pergjegjesite e renda per izolimin e vendit dhe krizen e tmerrshme ekonomike, qe e ka mberthyer, Rama eshte leshuar te fitoje minuta propagande dhe mbijetese politike per veten e ti, duke shperdoruar pabesisht ngjarjet ne Kosove. Hashimi dhe Kadriu pa ju dridhur syri jane perballur me kasapin e Ballkanit Milosheviçin dhe kane fituar beteja te medha.”

Ish-deputeti pohoi se “imoraliteti antieuropian i Rames eshte zgjatim i skenarit te erret te tij per ta mbajtur Shqiperine larg Europes dhe per ta bere pre te interesave te errta qe shohin ne te kundert te Perendimit, qe pasurojne Ramen dhe rrënojne shqiptaret. Kurdisja e kesaj histerie antieuropiane ne emer gjoja te luftetareve te UÇK eshte nje strategji e pabese kunder te gjithe shqiptareve ne Kosove e Shqiperi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *