Tensionet dhe konfliktet kanë vijuar edhe gjatë 24 orëve të fundit mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut.

Ushtarët e Koresë së Jugut qëlluan me të shtëna paralajmëruese për të zmbrapsur ushtarët koreano-veriorë që kaluan përkohësisht kufirin tokësor, për herë të dytë brenda këtij muaji.

Kjo kundërpërgjigje e ushtrisë së Jugut erdhi menjëherë pas veprimeve të Koresë së Veriut, e cila nisi instalimin e barrierave antitank, duke përforcuar akset rrugore dhe duke vendosur mina.

Ushtarët koreano-veriorë u tërhoqën pasi Jugu transmetoi paralajmërime dhe nisi të shtënat./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *