Më shumë se 130 vetë u vranë në një sulm në një fshat në Mali-n qendror të shtunën nga njerëz të armatosur që mbanin veshjet tradicionale të gjuetarëve Dogon.

 

Personat e armatosur rrethuan fshatin në agim përpara se të sulmonin njerëzit në shtëpitë e tyre në Ogossagou në rajonin e Mopti.

 

Sulmuesit kanë synuar pjesëtarët e komunitetit etnik Fulani të cilët akuzohen se kanë lidhje me xhihadistët.

 

Sulmi ndodhi ndërsa ambasadorët e OKB ishin në Mali për të diskutuar dhunën në rritje.

 

Misioni i Këshillit të Sigurimit u takua me Kryeministrin Soumeylou Boubeye Maiga për të folur për kërcënimin e rritur nga luftëtarët xhihadistë në Malin qendror.

 

Viktimat e sulmit vdekjeprurës të së shtunës u “vranë me armë dhe hanxharë”, tha një agjensi lokale e sigurisë për agjencinë e lajmeve AFP.

 

Dëshmitarët gjithashtu i thanë AFP se pothuajse të gjitha kasollet në fshat ishin djegur.

 

Kryebashkiaku i fshatit fqinj Ouenkoro, Cheick Harouna Sankare, e përshkroi sulmin si një “masakër”.

 

Përleshjet mes gjuetarëve të Dogon dhe gjysmë-nomadëve Fulani mund të ndodhin përsa i përket qasjes në tokë dhe ujë.

 

Gjuetarët Dogon akuzojnë gjithashtu gjysmë-nomadët Fulani për lidhje me grupet xhihadiste.

 

Por nga ana tjetër Fulanët ngrejën akuza se mbrapa sulmit fshihet ushtria e Malit. Sipas tyre ka qenë ushtria ajo që ka armatosur gjuetarët me qëllim që të sulmonin fshatin e tyre.

 

Vitin e kaluar, qindra njerëz vdiqën në përleshjet mes gjuetarëve Dogon dhe anëtarëve të grupit etnik Fula.

 

Të premten, një degë e al-Kaidës me bazë në Mali tha se kishte kryer një sulm javën e kaluar në një bazë ushtarake që la më shumë se 20 ushtarë të vdekur.

 

Militantët thanë se ishte në përgjigje të dhunës kundër barinjëve Fulani./BBC

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *