Turqia përgënjeshtron pretendimet e Kryeministrit grek Aleksis Cipras se avionë luftarakë turq e kanë provokuar në ajër helikopterin me të cilin shefi I qeverisë greke .  “Avionët turq në Egje nuk janë përfshirë në asnjë provokim, por kanë kryer detyrat e zakonshme”, deklarojnë autoritetet e sigurisë në Ankara.

 

Sipas tyre, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka  paraqitur pretendime të pavërteta se është përballur me provokime nga avionët luftarakë të Turqisë gjatë një aktiviteti që ai ka zhvilluar.

 

Por megjithëse Ankaraja i hedh poshtë pretendimet sipas mediave greke Athina zyrtare pritet të përgjigjet me një note proteste.

 

Sipas  autoriteteve greke dy avionë luftarakë iu afruan në një distancë prej 4 milje helikopterit të kreut të qeverisë greke i cili do të ulej në ishullin Agathonisi me rastin e festes kombëtare.

 

Incidentet mes dy vendeve vijnë pak ditë pasi ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Greqisë u shprehën të gatshëm të bashkëpunojnë në uljen e tensioneve.

One thought on “Turqia rrëzon pretendimet e Tsipras: Avionët tanë nuk provokuan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *