Pas deklaratës së përfaqësueses së BE, Kocijanic në lidhje me “Trepcen”, i menjëhershëm ka qene reagimi i qeverise se Kosoves.

 

Përmes një postimi në facebook, Ramush Haradinaj, e cilësoi deklaratën e Kociancic të papranueshme.

 

 

 “Reagimi i BE-së kundër miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Republikës së Kosovës është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr. Deklarata e zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i paprecedent, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës”

 

 

 

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç tha se çështja duhet të zgjidhet përmes marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

 

Nga ana tjetër Brukseli prêt qe Prishtina të pezullojë menjëherë taksën 100% ndaj mallrave serbe, me qëllim rifillimin e dialogut.

 

Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur presionin për pezullimin e taksës për t’i hapur rrugë procesit të bisedimeve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.