Pesë të vdekur dhe tetë të lënduar ështëbilanci pas mbytjes së një anijeje me emigrantë në brigjet e maltës.

Pesë emigrantë u gjetën të vdekur, mes tyre një grua, ndërsa tetë emigrantë të tjerë u lënduan dhe u dërguan në spital.

21 emigrantë të tjerë u shpëtuan dhe u dërguan në një qendër emigrantësh.
Sipas medieve të huaja, emigrantët thuhet se vijnë nga Siria, Eritrea, Etiopia dhe Egjipti.

Zëvendëskomandanti i Forcave të Armatosura të Maltës, kolonel Edric Zahra, u tha gazetarëve se incidenti ndodhi mesditën e së premtes kur varka e emigrantëve tetë metra e gjatë u përmbys./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *