Tirana do të shkojë direkte  në Play Off-in e Europa League, pa qënë nevoja të luaj në turin e tretë paraeliminator. Fati i ka buzqëqeshur bardhebluve që u përzgjodhën në short së bashku me Ludogoretsin e Bullgarisë, duke qënë kështu vetëm një ndeshje larg fazeve të grupeve. Një arritje historike,  kjo që më parë e ka mundur ta prekë vetëm Skënderbeu ndërsa  kryeqytetasit do të kërkojnë të bëjnë surprizën këtë sezon.

Ndërsa në shortin e turit të dytë të Europa League ku bëjnë pjesë dhe 5 skuadrat shqiptare Teuta, Laci, Kukësi, Shkëndija dhe Renova fati i ka rezervuar një short ferri, vecanërisht për Teutën dhe Kukësin. Djemtë e detit do të kenë  përballë Grandën e Spanjës ndërsa favori i vetëm është se do të luajnë në Niko Dovana.

Nga ana tjetër edhe Kukësit ishte i pafat  sa i takon kundërshtarit pasi do të presi  Wolfsburgun e Gjermanisë në shtëpi. Presidenti i verilindorëve, Safet Gjici menjëherë pas shortit tha se janë kundërshtarë të vështirë por futbollit asnjëherë nuk i dihet .

Laci do të ketë përball izraelittët e Hapoel ber Sheva, një kundërshtarë i lehtë në letër për kurbinasit  duke parë  skuadrat e tjera. Sa i përket ekipeve shqiptare të Maqedonisë së Veriut, Shkëndija do të ndeshet me rumunët e Botoshan ndërsa Renova do tëkërkojë të fitojë  perballë kroatëve të  Hajduk Splitit .Të gjitha ndeshjet do të jenë me një takim dhe do të zhvillohen në 17 shtator.

Leave a Reply

Your email address will not be published.