Një mision privat në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës është larguar nga Kepi Canaveral , i organizuar nga Axiom Space me një raketë SpaceX Falcon 9.

 

Në bord ishin edhe dy astronautëve sauditë : Rayyanah Barnawi , një studiuese e kancerit të gjirit dhe Ali Al-Qarni, një pilot luftarak.

 

Ekuipazhi përfshin gjithashtu Peggy Whitson , një ish-astronaut i NASA-s që po bën fluturimin e saj të katërt në ISS, dhe John Soffner , një biznesmen nga Tenesi i cili do të veprojë si pilot.

 

Të katër do të kalojnë rreth 10 ditë në hapesire, ku duhet të mbërrijnë rreth orës 13:30 të së hënës.

 

Ekuipazhi do të kryejë rreth 20 eksperimente gjatë qëndrimit në ISS. 

 

Një nga këto përfshin studimin e sjelljes së qelizave staminale në gravitetin zero. 

 

Të katër do t’i bashkohen shtatë astronautëve të tjerë tashmë në bordin e ISS: tre rusë, tre amerikanë dhe astronauti i Emirateve Sulltan al-Neyadi, i cili ishte qytetari i parë arab që bëri një shëtitje në hapësirë ​​muajin e kaluar./Tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *