Gjermani po vijmë….Euro 2024 është gjithnjë e më afër për kombëtaren kuqezi.

 

Suksesi I madh ndaj Polonisë në stardiumin kombëtar në Tiranë me rezultatin 2 me 0 na ka cuar në krye të grupit kualifikues me 10 pikë, dy më shumë sesa ndjekësit më të afërt Cekia dhe Moldavia, duke zhytur edhe më shumë poshte Poloninë, një prej rivaleve kryesore për dy vendet e para që të japin kualifikim.

 

Sukses fantastil I skuadrës së Silvinjos përballë një rivali të cilin nuk e kishim mundur kurre ne histori në 11 ndeshjet e luajtura.

 

Një ndeshje e cila përvec 25-30 minutave të para ku luajtëm me frikë, u kthye e gjitha në favorin tonë në momentin kur polakeve iu anulua një gol I shënuar nga kricovjak për një pozicion jashtë loje milimetrik, vendosur përt fat të mirë tonin nga sistemi Var. ishte një moment kthese që I dha shtyse përmbysjes së situate teksa në fillim një inkursion I Asanit nga e djathta u finalizua me një gjuatje të gabuar te Asllanit.

 

Ishte vetëm prelud I avantazhit dhe cfarë avantazhi.

 

Jasir Asani, talenti ynë nga shkypi përseriti atë që bëri ndaj Moldavisë..nNdoshta edhe më mirë se kaq duke realizuar një gol të mrekullueshëm nga distanca në një pozicion të priret në minutën e  37.

 

Goli shokoi miqtë që nuk mundën të reagonin dot më gjatë fundit të pjesës së parë. Në të dytën vetëm dy tentative nga distance ishin pak për të besuar se Polonia do të na vinte në vështirësi.

Në të 62 edhe vula e mbremjes magjike. Daku I sapofutur në fushën e lojës merr një top nga e djathta, e mbron mirë me kurriz nga porta, rrotullohet dhe paksa priret me të djathtën shenon edhe golin e dytë duke I dhënë jete një feste të madhe në stadium.

 

Polaket ngrejne flamurin e bardhe,. Nuk kanë fuqi reaguese dhe pranojnë deshtimin e tyre ndërsa kuqezinjte mund të ëndërrojnë. Në 3 takimet e mbetura kundër Cekisë në tetor dhe Moldavisë dhe Ishujve faroe në nëntor, na nevojiten 6 pikë për të shkuar për herë të dytë në histori në europian.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *