Maqedonia e veriut ka shpallur gjendjen e jashtezakonshme për 30 ditë per shkak te situates e krijuar nga Pandemia.

 

Ky vendim vjen pas propozimit të Komitetit për menaxhimin e krizes,ndersa pritet të hyjë në fuqi nga kjo e shtunë.

 

Në kushtet e reja, qytetarët do të përballen me më shumë kufizime në lëvizje dhe aktivitetet tregtare. Po ashtu, qeveria mund te perdore edhe forcat e ushtrisë për të garantuar zbatimin e kufizimeve të reja.

 

Në 24 orët e fundit ne kete vend janë kryer 3 200 teste te dyshuara për CoViD-19 dhe prej tyre 1237 kanë rezultuar pozitivë, ose 39 per qind e testeve.

 

Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 39 pacientë, ndersa janë shëruar 748 persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *