Një marinar u plagos rëndë pasi një anije mallrash në Gjirin e Adenit u godit nga dy raketa lundrimi të lëshuara nga Houthis në Jemen, tha ushtria amerikane.

Marinari i plagosur u transportua në një anije tjetër për trajtim mjekësor, njoftoi Komanda Qendrore e SHBA (CentCom).

Ai shtoi se anëtarët e ekuipazhit po luftonin një zjarr në bordin e MV Verbena, një anije në pronësi të Ukrainës, e drejtuar nga Polonia.

CentCom më vonë tha se kishte shkatërruar dy anije patrullimi Houthi, një anije sipërfaqësore pa pilot dhe një dron mbi Detin e Kuq në 24 orët e fundit.

“U përcaktua se këto sisteme paraqisnin një kërcënim për SHBA-në, forcat e koalicionit dhe anijet tregtare në rajon,” tha CentCom në një deklaratë.

Houthi-t më herët thanë se kishin kryer sulme në tre anije brenda 24 orëve të fundit, duke përfshirë MV Verbena, “në hakmarrje ndaj krimeve të kryera kundër popullit tonë në Rripin e Gazës dhe në përgjigje të agresionit amerikano-britanik kundër tonë. vend”.

Ky sulm i fundit vjen një ditë pasi grupi i mbështetur nga Irani shënjestroi një anije në pronësi greke në Detin e Kuq, duke shkaktuar përmbytje të rënda në bord./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *