Kryeministri shqiptar Edi Rama në fjalën e tij për mediat është shprehur se në ditët në vijim do të ketë një takim me Albin Kurtin, fituesin e zgjedhjeve në Kosovë dhe pritet të formojë qeverinë e re për të diskutuar për të forcuar marrëdhëniet dypalëshe.

 

Rama në fjalën e tij ka theksuar se tashmë pret që bashkëpunimi me Kurtin të ketë një hov tjetër, duke vënë në dukje se do i propozojë vendosjen e një ministri shteti të përbashkët mes dy shteteve në të dyja anët e kufirit.

 

“Përsa i përket Albin Kurtit do të takohemi në ditët në vijim, ka kërkuar të më takojë e pres me kënaqësi, e kam ndjekur në prononcimet e tij, bie dakord me të që ka një nevojë për një shtysë të re në raport me marrëdhënien mes dy qeverive dhe marrëveshjet e bëra duhet të shkojmë përtej dhe me qeverinë e re të plotësojmë boshllëqet që u krijuan me qeverinë e mëparshme, që në këtë fushë nuk arriti të bënte shumë. Kam edhe disa propozime të reja dhe është momenti për të vendosur një ministër shteti për të dy anët, për të pasur një pikë referimi institucionale në cdo pikë për ndjekjen e marrëveshjeve dhe cfarë mendoj se cfarë duhet bërë më tutje. Do të dëgjoj edhe idetë e freskëta të Albinit, tani që shpresoj dhe besoj, se nuk do të ketë ndonjë cudi”.

 

Gjithashtu shefi i qeverisë ka deklaruar se në Mini Shengenin Ballkanik, akoma nuk ka një marrëveshje të firmosur, por thjeshtë një dakordësim dhe një konferencë e përbashkët për të garantuar 4 liritë e lëvizjes së lirë si në BE.

 

Ndër të tjera ka theksuar se Kosova do të jetë e pranishme në tryezë në momentin që do të ketë gati qeverinë e saj.

 

“Shengeni Ballkanik do të varet nga qeveria në Kosovë kur do të bëhet. Takimi është më 10 nëntor në Ohër, nuk e di nëse do krijohet. Albini ka qenë i qartë që Kosova të jetë në gjitha këto formate e tryeza. Jo thjeshtë të mirëpritur por janë të ftuar. Është bërë vetëm një deklaratë e përbashkët, lirie e njerëzve mallrave dhe shërbimeve e kapitalit. Për këto katër liri në Rajon. Kështu që në këtë aspekt nuk ka diskutim që nisma jo vetëm nuk është ekskluzive por gjithëpërfshirëse.”

3 thoughts on “Rama: Gati të takoj Albin Kurtin, Shqipëria dhe Kosova një ministër shteti të përbashkët

  1. E vorrose shqipnin tash po do edhe Kosoven . Te jesh i bindur se nuk do te mundesh. Po kush je ti apo Albini me cbe shtetin e kosoves. Per te cilin jan dhan mija jetra 20.000 femra te dhinuara 130. 000 shtepi te djegura e ju po doni me zhduk endrren e kosovarve qe memzi e krijuan shtetin e kodoves.

  2. Ne vend qe te izolohet Serbia, si ekonomikisht edhe politikisht .Te kerkoni ne qe se pari te dihet fati i te pagjutrve,te demshpreblehen 20000 motra tona,dhe familjet e mbi 13000 re vrareve,djegjet e mbi 70% te vendbanimeve dhe 100 % te fabrikave dhe pergjithesisht ekonomise Kosovare,dhe te KERKOHET FALJE,jo sa per tu kerkuar,por te shifet pendim bile te klasa politike serbe.
    Pastaj ti e thaqi mund te putheni ne goje me vuçiqin.Po ju shkruaj emrat me te vogla,do ju shkruaja hala me te vogla,per sa vlere keni,greko-sllav-fila.

  3. Mbas dështimit në Bruksel ti po e përdorë gjuhën dhe stilin e njejtë si me thaqin e kta bylmezat tjerë ; )
    Zgjohu! Albini ēshtē ky ALBINI

Leave a Reply

Your email address will not be published.