Breshëria e sulmeve me raketa të nisura nga Rusia kundër Ukrainës  sot, të hënën, shkaktoi një tragjedi pasi u godit spitali më i madh pediatrik në vend. Gjithsej 31 persona humbën jetën dhe 150 të tjerë u plagosën.

Sulmi ndodhi në orët e para të së hënës, kur më shumë se 40 raketa ruse,  sipas një deklarate të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, goditën spitalin e fëmijëve në Kiev.

Lexo edhe :

Related Posts

Ndërkohë, pak minuta më vonë, ndodhi një tjetër sulm, me autoritetet komunale që njoftuan se një spital i dytë ishte goditur, duke vrarë të paktën shtatë persona, në rrethin Dnipro të Kievit.

Ndërkohë, në qytetin Kryvyi Rih në Ukrainën qendrore, sulmet ruse në të njëjtën ditë vranë të paktën 10 persona, sipas kreut të komandës ushtarake atje, raporton BBC.

Volodymyr Zelensky i premtoi Rusisë hakmarrje të menjëhershme për sulmin në spitalin e fëmijëve në Kiev, ndërsa njoftoi takimin e tij të ardhshëm me OKB-në.

Kievi tha se ky ishte sulmi më i rëndë gjatë luftës.

Operacioni i shpëtimit jashtë spitalit

Pjesa më e madhe e zonës është shkatërruar. Dy të tretat e spitalit tashmë janë shkatërruar, thonë ekspertët.

“Në këtë fazë është ndoshta e pamundur të punosh këtu,” i tha AFP Oleksandr, mjek.

Shumica e dritareve të spitalit të madh janë hedhur në erë, dhe ka xhama të thyer, mbeturina dhe njolla gjaku në të gjithë ndërtesën, ndërsa shpëtimtarët dhe vullnetarët vazhdojnë të nxjerrin nga rrënojat sendet që u përkasin pacientëve dhe stafit. Edhe mjekët dhe të mbijetuarit po ndihmojnë për të identifikuar njerëzit që mund t’i kenë mbijetuar fatkeqësisë.

Vullnetarët nxitojnë në vendngjarje me mjete emergjente

Njerëzit e tjerë u solidarizuan menjëherë. Vullnetarët kanë punuar shumë gjatë gjithë kësaj kohe për të mbledhur ujë, pako me ushqime dhe sende të tjera thelbësore si ilaçe dhe pelena për foshnjat. Dëshmitë e atyre që përjetuan këtë sulm të përgjakshëm krijuan tronditje në mbarë botën, kryesisht për shkak se ekzistonte besimi se spitalet do të mbroheshin nga sulmet.

“Gjithmonë kemi menduar se Ohmadite ishte i mbrojtur. Ne ishim 100% të sigurt që (rusët) nuk do të godisnin këtu”, tha 68-vjeçarja Nina, e cila punon në spital.

“Më mirë të vritesha! Pse fëmijët?”, tha ajo duke folur për Agence France-Presse.

Irina, një infermiere që po asistonte në operacionin e një foshnjeje dy muajshe pikërisht në momentin e sulmit, thotë për BBC se kirurgu u hodh mbi foshnjën për ta mbrojtur atë. Fatmirësisht, ata arritën ta çojnë foshnjën në strehimore. Foshnja mbijetoi e padëmtuar.

“Rusët po sulmojnë fëmijët tanë”, tha ajo për BBC.

Nga ana e saj, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë mohon se ka lëshuar raketa kundër Ukrainës sot.

Ministria tha në një deklaratë se ushtria ruse kishte në shënjestër vetëm “objektet industriale ushtarake ukrainase dhe bazat ajrore” dhe fajësoi mbrojtjen ajrore ukrainase për shkatërrimin në Kiev.

Mbështetja për Ukrainën prioritet në samitin e NATO-s

Sulmi ndodhi pak para samitit të NATO-s në Uashington, ku mbështetja ushtarake për Ukrainën pritet të vendoset edhe më lart në axhendën e diskutimeve.

Në të njëjtën kohë, Zelensky tha sot se Ukraina pret hapa konkretë nga partnerët e saj perëndimorë për të forcuar mbrojtjen e saj ajrore dhe për të mbrojtur sektorin e saj energjetik, gjatë samitit të NATO-s që do të mbahet këtë javë./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *