Rreth 800 mijë protestues bllokuan transportin publik, rafineri e shkolla në Francë, në shenjë zemërimi ndaj presidentit Emanuel Macron dhe reformës së pensioneve.

 

Demonstratat e qytetarëve, që fillimisht nisën paqësore, u shndërruan në përleshje me forcat e rendit.

 

Qindra persona mbetën të plagosur, përfshirë protestues dhe policë.

 

Sindikatat vazhdimisht i kanë bërë thirrje qeverisë të pezullojë përkohësisht dhe ridiskutojë reformën, që do ta bëjë moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç.

 

Ndërsa qeveria e Macron qëndron e palëkundur, për ta çuar nismën e saj deri në fund.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *