Genc Ruli ishte ish-zyrtari i rradhës i qeverise Berisha, i cili u thirr këtë të martë në ambientet e Prokurorisë së Posaçme për të dëshmuar në lidhje me privatizimin e ish-klubit Partizani.

 

Ruli, i cili ka mbajtur postin e ministrit të Ekonomisë dhe Financave  është thirrur nga hetuesit si person që ka dijeni në lidhje me aferën e dyshuar.

 

Procesi i marrjes në pyetje nga SPAK ka nisur prej disa ditësh. Me heret u paraqiten ish ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, Gazment Oketa dhe gjenerali Vladimir Qirjazi.

 

Ky i fundit u thirr për faktin se ishte kundër privatizimit të ish-klubit Partizani.Ndërkohë një emër i rëndësishëm që pritet të thirret përpara hetuesve është edhe kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha.

 

Kallëzimi në SPAK u bë nga kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla i cili tha se me këtë privatizim ka përfituar direkt ish-kryeministri sali Berisha dhe familjarët e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *